NZOZ Centrum Pomocy Profesjonalnej
Umów wizytę 22 24 12 444
Warszawa „Babka Tower” al. Jana Pawła II 80 lok. 21 i lok. 129

Psychoonkolog

Konsultacje psychoonkologiczne w CPP w Warszawie

Do psychoonkologa mogą zapisać się wszyscy, którzy potrzebują wsparcia, nie tylko osoby chorujące, ale również ich opiekunowie, rodziny, przyjaciele lub osoby, które w swoim życiu stykają się z chorymi onkologicznie w miejscu pracy. Mogą oni uczestniczyć w grupach wsparcia, konsultacjach psychologicznych czy terapiach krótko- i długoterminowych wraz z rodzinami lub indywidualnie, jak również w sytuacji otrzymania złej informacji mogą oni liczyć na tzw. interwencję kryzysową. Możliwe są zarówno spotkania indywidualne, jak i z rodzinami. W przypadku otrzymania negatywnej diagnozy lekarskiej można skorzystać z tzw. interwencji kryzysowej.

Jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia psychoonkologa, umów się na wizytę: cpp@cpp.pl.

Psychoonkolog zajmuje się profilaktyką przeciwnowotworową i bardzo ważnym obszarem, jakim jest edukacja personelu białego (szkolenia, warsztaty, wykłady).

Psychoonkolog towarzyszy w kryzysie na każdym etapie choroby nowotworowej:

  • Gdy pacjent otrzymuje diagnozę,
  • W momencie leczenia (gdy pacjent czuje się również źle fizycznie),
  • Gdy zakończy się leczenie onkologiczne (opieka paliatywna),
  • Gdy pojawiają się przerzuty,
  • Gdy pacjent doświadcza nawrotu choroby,
  • Gdy pacjent jest w remisji (jest pacjentem wyleczonym, zmagającym się z innego rodzaju lękami czy stresem),
  • Gdy opiekunowie, bliscy, rodzina pacjenta nie mogą poradzić sobie z jego chorobą na wszelkich wymienionych etapach.

Psychoonkolog nie wyleczy pacjenta, ale wesprze go oraz jego rodzinę i bliskich w walce z chorobą. Pracuje z pacjentem nad stresem i lękiem (obszary pracy to m.in.: rozumienie negatywnych skutków choroby, oswojenie strachu, zmniejszenie stresu), wyrażaniem przez pacjenta trudnych emocji. Rozmawia  na tematy, których osoba chora lub bliski osoby chorej nie chce poruszać z nikim innym (np.: śmierci, kryzysów egzystencjalnych związanych z odchodzeniem). Pomaga w adaptacji do nowej sytuacji, tworzeniu relacji z lekarzem i bliskimi. podtrzymuje nadzieję, buduje poczucie wartości, relację z lekarzem i bliskimi. Czuwa nad poprawą wzajemnej komunikacji z rodziną, która codziennie przebywa z pacjentem. Poszukuje zasobów, które pomagają radzić sobie z trudną sytuacją, takimi jak poczucie humoru. Pokazuje sposoby redukcji stresu oraz poprawy samopoczucia (wizualizacje, nauka oddychania). Pracuje z pacjentem nad jego przekonaniami, myślami.

Praca psychoonkologa to nic innego jak troska o człowieka, słuchanie, bycie w sytuacji traumatycznej, polepszając w ten sposób jakość życia pacjenta w chorobie nowotworowej, jak i wszystkich, którzy mu w niej towarzyszą.

Specjaliści:

×