Kiedy skorzystać z terapii pary?

Podjęcie decyzji o terapii małżeńskiej może być dla partnerów wielkim i przełomowym krokiem. To przyznanie się, że nie wszystko jest perfekcyjne w związku, a tego zwykle się obawiamy. Wolimy tkwić w czymś znanym niż podjąć wysiłek i wyzwanie emocjonalnej pracy dzień po dniu. Często nie wiemy czego się spodziewać na terapii pary i nie zdajemy…

Podjęcie decyzji o terapii małżeńskiej może być dla partnerów wielkim i przełomowym krokiem. To przyznanie się, że nie wszystko jest perfekcyjne w związku, a tego zwykle się obawiamy. Wolimy tkwić w czymś znanym niż podjąć wysiłek i wyzwanie emocjonalnej pracy dzień po dniu.

Często nie wiemy czego się spodziewać na terapii pary i nie zdajemy sobie sprawy, że może to być ciężka praca. Lecz jeśli decyzję podjęły obie strony, to już spory krok w osiągnięciu sukcesu.

Warto pozwolić psychoterapeucie spojrzeć na złożoność relacji ludzi będących parą czy małżeństwem i obiektywnie ocenić przyczyny kłopotów w związku. Należy jednak pamiętać, iż podstawowym warunkiem uczestniczenia w terapii par jest gotowość do pracy i zmian obu stron.

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy, które powodują, że dwoje bliskich sobie osób podejmuje decyzję o terapii:

  • Zostało zburzone zaufanie; mogła to być niewierność jednego z partnerów, seria kłamstw czy oszustwo w kwestiach finansowych.
  • Brak porozumienia w rozwiązywaniu problemów, coraz częstsze kłótnie i krytykowanie siebie nawzajem.
  • Bariera komunikacyjna, poczucie niezrozumienia lub wręcz ignorancji. W takim przypadku zadaniem psychoterapeuty par jest pokazanie jak słuchać, mówić i rozumieć drugą stronę lepiej niż dotychczas.
  • Brak wspólnych pasji i tematów do rozmów, a także „cisza emocjonalna”.
  • Brak poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności za związek.
  • Tajemnica sprzed lat, o której chcemy powiedzieć, ale brakuje siły i boimy się reakcji partnera.
  • Przeżywanie trudnego wydarzenia, żałoby lub straty, które może powodować oddalanie się partnerów od siebie. Częstą traumą jest strata dziecka i obwinianie się nawzajem, czy strata pracy lub problemy zdrowotne.
  • Poczucie przytłoczenia złymi nawykami partnera i brak nadziei na zmiany.
  • Brak intymności lub jej osłabienie. Przytłoczeni codziennością i innymi priorytetami życia codziennego, zapominamy o sobie nawzajem. Na terapii par jest szansa na nowe odkrycie związku po latach a to, że jesteście dla siebie stworzeni może nabrać innych wymiarów.
  • Problem braku bliskości fizycznej lub niechęć którejkolwiek ze stron.

Terapia pary to spotkania podczas których – oprócz diagnozy problemu – dwoje bliskich sobie ludzi uczy się konkretnych umiejętności związanych z porozumiewaniem się, rozwiązywaniem problemów i podejmowaniem wspólnych umów o zmianie zachowania.

Źródło: Psychology Today – Andrea Bonior, Ph.D.