Marihuana a objawy psychotyczne u młodzieży

„U nastoletnich chłopców regularnie używających marihuanę wzrasta ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych, zwłaszcza urojeń i halucynacji” – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. Według dr Jordana Bechtolda szczególnie alarmujące jest to, że objawy mogą się utrzymywać nawet po roku od ostatniego zażycia marihuany. „W świetle debaty o legalizacji marihuany ważne stanie się tworzenie programów zapobiegających nadużywaniu…

„U nastoletnich chłopców regularnie używających marihuanę wzrasta ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych, zwłaszcza urojeń i halucynacji” – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu. Według dr Jordana Bechtolda szczególnie alarmujące jest to, że objawy mogą się utrzymywać nawet po roku od ostatniego zażycia marihuany. „W świetle debaty o legalizacji marihuany ważne stanie się tworzenie programów zapobiegających nadużywaniu marihuany przez młodzież” – dodają badacze z jego zespołu.

W badaniu trwającym 6 lat wzięło udział 1009 chłopców w wieku 13 lat (w momencie rozpoczęcia badania). Wykazano, że u osób stosujących marihuanę raz w tygodniu z każdym kolejnym rokiem ryzyko wystąpienia objawów psychotycznych wzrastało o 21%. Największy wzrost dotyczył urojeń (133%) i halucynacji (92%). Wyeliminowano możliwość występowania odwrotnej zależności, skontrolowano wiele innych zmienny, a obserwowany efekt był niezmienny w czasie. Stwierdzono również, że w czasie doświadczania symptomów nastolatkowie nie sięgali częściej po marihuanę i nie można mówić o efekcie „samoleczenia” marihuaną wcześniejszych objawów psychotycznych.

Naukowcy zwracają uwagę na możliwość jedynie ograniczonego wnioskowania na podstawie przeprowadzonego badania: „Pamiętajmy, że wyniki dotyczą chłopców w danym wieku, pochodzących z określonego regionu miejskiego. Należałoby ustalić, czy podobne zależności dotyczą dziewcząt”. Ponadto okazało się, że tylko u 2.3% osób badanych wystąpiły zaburzenia psychiczne w wieku 20-30 lat.

Dr Christian Thurstone z Uniwersytetu w Kolorado zauważa, że to kolejne badanie ukazujące związek między zażywaniem marihuany a występowaniem psychozy u młodzieży. „Uzyskane wyniki niosą za sobą istotne implikacje zarówno dla kolejnych badań naukowych, jak i praktyki klinicznej” – twierdzi. Jego zdaniem lekarze powinni szczególnie zadbać o diagnozowanie i leczenie młodzieży nadużywającej marihuany. Sądzi również, że trzeba ograniczyć dostęp nastolatkom do marihuany.Artykuł opublikowano w sierpniowym numerze American Journal of Psychiatry

Oprac. na podstawie Medscape Medical News: Sylwia Barbachowska